به گزارش افکارنیوز،

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور و سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در همایش روز جهانی معلولان که امروز (دوشنبه ۱۲ آذرماه) برگزار شد، اظهار کرد: این افتخار نصیب سازمان بهزبستی شده است که سیاست گذار کار معلولان باشد.

وی افزود: امروز روز جهانی معلولان است و ما باید شرایطی را فراهم کنیم که معلولان هیچ کمبودی برای رشد خود احساس نکنند و اگر امروز ما با نابینا‌یی، ناشنوایی و معلولیت رو به رو هستیم که در میادین ورزشی و علمی از ظرفیت و استعداد فراوانی برخوردار هستند و باید بستر و زمینه را فراهم کنیم که این افراد به شایستگی‌های خود برسند.

محسنی بندپی تاکید کرد: سازمان بهزیستی به عنوان متولی کار معلولان، سه استراتژی را برای مقابله با معلولیت در نظر گرفته است که اولین آن تلاش همه جانبه و سیستماتیک برای پیشگیری از معلولیت است تا با حداقل معلولیت در جامعه روبه رو شویم، در این راستا غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج و غربالگری نابینایی و ناشنوایی و اوتیسم را اجباری کردیم.

وی افزود: ما موظف هستیم بند به بند قانون حمایت از معلولان را اجرا کنیم و در این زمینه سازمان‌های مردم نهاد به ما کمک زیادی می‌کنند و در حال حاضر ۲ هزار و ۲۰۰ سازمان مردم نهاد که ۸۵۰ مورد آن شبانه روز هستند، به ما کمک می‌کند.

محسنی بندپی بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد نقش والدین معلولان را ایفا می‌کنند و باید این کمک‌ها را گسترش دهیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: مهم‌ترین راهبرد ما این است که در زمینه آموزش و اشتغال معلولان کم نگذاریم و مطالبه‌گری داشته باشیم.

وی افزود: ما به طرق مختلف زمینه اشتغال معلولان را مهیا کرده ایم که یکی از آن‌ها تأمین بیمه کارفرمایی است و هر نهاد و بنگاه اقتصادی که معلولان را به کار گیرد، سازمان تأمین اجتماعی بیمه کارفرمایی آن‌ها را تقبل می‌کند و می‌توانند از وام‌های کم بهره برخوردار شوند.

محسنی بندپی تصریح کرد: سازمان امور استخدامی به سازمان‌ها تاکید کرده که قانون ۳ درصد جذب معلولان را اجرا کنند، در صورتی که هر دستگاهی این قانون را اجرا نکند، از جذب نیرو و استخدام باز می‌ماند و همچنین مشمول قانون مجازات اسلامی می‌شود.

وی گفت: از ابتدای امسال ۲۷ هزار نفر اشتغال ایجاد کردیم که ۵۰۰ هزار مورد آن برای معلولان است و تمام تلاش ما این است که مهارت‌های معلولان را افزایش دهیم.