سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا گودرزی با اشاره به اینکه بازنشستگان نیرو‌های مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و ستادکل نیرو‌های مسلح همه تحت پوشش این سازمان هستند، اظهار کرد: در جمهوری اسلامی سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح تنها سازمانی است که ۵۸ درصد جمعیت آن ایثارگر هستند.

اخبار سیاسی_ وی افزود: افراد تحت پوشش این سازمان ایثارگرانی هستند که بهترین سال‌های عمر خودشان را در دفاع مقدس بوده و بخش اعظمی از آنان جانباز و ایثارگر هستند.

رئیس سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح گفت: در راستای تدابیر مقام معظم رهبری، سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح دو ماموریت اصلی را برعهده دارد که در برگیرنده ارتقاء منزلت بازنشستگان و ارتقاء وضعیت معیشت آنان است.

وی با بیان اینکه در راستای تحقق این دو هدف، برنامه‌ریزی‌های عمده‌ای در دست پیگرد است، تصریح کرد: فعالیت‌ها به گونه‌ای صورت گرفته که تسریع در ارائه خدمات و تسریع در ارائه عدالت خدمات در سازمان گسترش یابد که منظور آن است که تمامی بازنشستگان به نحوی بتوانند از خدمات سازمان بهره‌مند شوند.

سردار گودرزی با ذکر اینکه امروز طبق برنامه‌ریزی‌های ثورت گرفته، سامانه‌هایی تعریف شده که در قالب آن خدمات بازنشستگان کاملاً مشخص است، ادامه داد: با استقرار این سامانه دیگر شخص نمی‌تواند دو خدمت را دریافت کند.

وی با گریز به اینکه اگر در گذشته بازنشسته‌ای دخترش ازدواج و قصد دریافت خدمت و هدیه ازدواج را داشت باید به سازمان مراجعه و مدارکی را ارائه می‌کرد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه این پروسه حذف شده و بدون نیاز به مراجعه حضوری و اعتلاف وقت به افراد واجد شرایط تسهیلات ارائه می‌شود.

رئیس سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح در ادامه با تأکید بر اینکه سازمان بازنشستگی نیرو‌های مسلح دو مأموریت و مسئولیت اصلی پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان و خدمات رفاهی را عهده‌دار است، گفت: در حوزه خدمات رفاهی فعالیت‌هایی که انجام شده که اهم آن شامل حمایت از بازنشستگانی است که خود یا اعضای خانواده‌شان دچار بیماری‌های صعب‌العلاج شده‌اند که علاوه بر خدماتی که از سازمان‌های خدمت‌رسان دریافت می‌کنند، به‌صورت ویژه ۱۰ هزار نفر از این افراد تحت پوشش این حوزه هستند.

وی با اعلام اینکه بازنشستگانی نیز که دچار بیماری سرطان هستند به‌صورت ویژه تحت پوشش قرار می‌گیرند، توضیح داد: بر اساس شرایط بیماری سرطانشان مبالغی ۲۰۰ تا ۴۲۰ هزار تومان به آنان کمک می‌شود.

سردار گودرزی دیگر خدمات ارائه شده سازمان را در زمینه سفر‌های زیارتی دانست و افزود: در سفر‌های زیارتی و سیاحتی علاوه بر مراکز اقامتی که در مالکیت سازمان است، با ۹۰ هتل و مرکز اقامتی در ۲۸ استان کشور قرارداد منعقد شده؛ بازنشستگان از این مراکز استفاده کرده و پول نقدی را پرداخت نمی‌کنند، بلکه هزینه این سفر‌ها به صورت اقساط ۱۵ ماهه از حقوق آنان کم می‌شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه سال گذشته ۱۱۰ هزار نفر از بازنشستگان و خانواده‌های آنان از خدمات سفر استفاده کرده‌اند، خاطرنشان کرد: قراردادی نیز با سازمان حج و زیارت منعقد شده که سه میلیون تومان وام قرض‌الحسنه جهت سفر‌های زیارتی و سیاحتی به این افراد پرداخته می‌شود.

رئیس سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح دیگر اقدام صورت گرفته توسط سازمان را اجرای دیدار و ضیافت‌ها، اردو‌های یک روزه دانست و گفت: سال گذشته بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر از بازنشستگان و خانواده‌هایشان در این برنامه شرکت کردند.

وی با ذکر اینکه تلاش می‌شود در قالب دیدار و سرکشتی از بازنشستگان، وضعیت و مشکلات آنان بررسی شود، ادامه داد: سال گذشته از نزدیک به ۶۴ هزار نفر بازنشسته بازدید صورت گرفت و مشکلات آنان از نزدیک رصد شد.

به گفته سردار گودرزی، بخشی از این فعالیت‌ها با همکاری کانون‌های بازنشستگی که به‌عنوان بازوان سازمان بازنشستگی نیرو‌های مسلح شناخته می‌شود، انجام می‌گیرد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه قراردادی با سازمان اتکاء منعقد شده است، اظهار کرد: بازنشستگان می‌توانند در خرید‌های سوپری خود ماهانه با استفاده از ۳۰ درصد تخفیف ماهیانه ۱۵۰ هزار تومان تخفیف استفاده کنند.

رئیس سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در خصوص بحث آموزش و کارآفرینی برای فرزندان بازنشستگان، قراردادی تنظیم شده با شرکت ایز ایران و مراکز فنی و حرفه‌ای مبنی بر آموزش فرزندان بازنشستگان، گفت: بخش زیادی از هزینه‌های این آموزش‌ها توسط سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح پرداخت می‌شود.

وی در خصوص شرایط اعطای تسهیلات به بازنشستگان نیرو‌های مسلح نیز توضیح داد: در سنوات گذشته هر ساله بین ۴۰ تا ۵۰ وام قرض الحسنه پرداخت می‌شد، امسال اعتباری با همکاری بانک قرض‌الحسنه مهر در سقف ۱۰۰۰ میلیارد برای ۲۰۰ هزار بازنشسته در نظر گرفته شده که به صورت قرض‌الحسنه پرداخت شود.

سردار گودرزی با توضیح اینکه برای در یافت این وام نیازی به حضور بازنشستگان نیست، گفت: بر اساس میزان حقوق بازنشستگان در خصوص میزان وام تخصیص یافته به آنان پیامک داده می‌شود و اگر بازنشسته‌ای به هر دلیل موفق به ثبت‌نام نشود تا پایان سال چند بار اطلاع‌رسانی صورت می‌پذیرد.

وی با تأکید بر اینکه این وام به کسانی تخصیص یافته که تا کنون وام دریافت نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: دیگر وام‌های درنظر گرفته شده برای بازنشستگان، وام کمک هزینه خرید جهیزیه برای فرزندان دختر بازنشسته با سقف ۱۰ میلیون تومان و وام قرض‌الحسنه درمان با سقف ۱۰ میلیون تومان در زمینه پیوند اعضا و بیماری‌های گران است.

رئیس سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح با بیان اینکه تمامی بازنشستگان یک مرحله وام را دریافت کنند، تأکید کرد: تمامی وام‌ها به صورت قرض‌الحسنه و بیمه شده است.

وی برنامه‌های پیش‌بینی شده آینده سازمان را اینگونه تشریح کرد: چند برنامه برای سال آینده پیش‌بینی شده که اولین آن توسعه و تنوع در خدمات است و به‌عنوان نخستین هدف سازمان دنبال می‌شود.

سردار گودرزی با اذعان به اینکه این خدمات در سبد‌های جدید تعریف می‌شود، ادامه داد: بحث ایجاد سامانه‌هایی که بازنشستگان بتوانند به وسیله آن بصورت غیرحضوری از طریق سامانه‌های اینترنتی و اپ جدید یک ارتباط دو سویه بین بازنشستگان و سازمان ایجاد شود، خدمات را در بستر اینترنت به صورت راحت‌تر دریافت کنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه به‌صورت ویژه در خصوص اشتغال فرزندان بازنشستگان کار می‌شود، گفت: جشنواره‌ای شهریور ماه در محل موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود که مباحث اشتغال فرزندان بازنشستگان، استارت آپ‌ها و مشاغل خانگی را که می‌تواند بخشی از بیکاری فرزندان بازنشستگان را حل نماید، برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بازنشستگان نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در زمینه حقوق و هم‌سان‌سازی برای سال ۹۸ سه ابلاغیه دولت توسط سازمان اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: همسان‌سازی حقوق اجرا شده و به صورت میانگین حقوق بازنشستگان ۷۶۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی در پایان با اعلام اینکه کسانی که حقوق پایین داشته‌اند تا سقف ۴۲ درصد افزایش حقوق داشته‌اند، یادآور شد: همسان‌سازی برای بیش از ۹۰ درصد از بازنشستگان انجام شده و تلاش می‌شود که با پیگیری‌ها و اصلاح قانون تا پایان سال حقوق تمامی بازنشستگان همسان‌سازی شود.