به گزارش افکارنیوز،

دانش آموزی دارم از خانواده مذهبی ایشان عنوان میکند مگر نه اینکه هر کسی در اعتقادات خود آزاد است و خود میداند با خدایش ؟من نمیخواهم به اجبار خانواده نماز صبح بخوانم من می خواهیم صبح بخوابم بعدا نمازم را قضا کنم .

به نظر شما با اینگونه خانواده های مذهبی چگونه می توان رفتار کرد و سخن گفت تا انجام تکالیف الهی را در کام فرزندان خود با اجبار و سخت گیری های بیش از حد تلخ نکنند و به آیه و امر اهلک بالصلوه هم عمل نموده باشند؟

 

در خصوص سوال زیبایی که مطرح کردید ذکر  چند نکته  خالی از لطف نیست.

نکته اول :

آنچه مسلم است این است که این خانواده محترم دارای یک دغه غه مذهبی  و ارزشمند می باشند که قابل تحسین و تقدیر می باشد وآن دغدغه  این است که اولاد ایشان اولادی متدین و مقید به آیین پاک الهی می باشند .

نکته دوم :

هر چند این دغدغه والدین مذهبی قابل ستایش است ولی  نحوه عملکرد و رسیدن به این مطلبوب همیشه مورد ستایش و پذیرش اساتید فن نیست ، توضیح بیشتر این که  والدین مذهبی خواهان اولاد مقید می باشند ولی راه رسیدن به این خواسته خدا پسندانه را به درستی اجرا نمی کنند و برنامه های که در محیط خانواده اجرا می شود دارای کاستی و نواقصی می باشد . یکی از بهترین راههای رسیدن به این مطلوب با توجه روایات گران بها از حضرات معصومین علیهم السلام  دعوت غیر زبانی به اعمال نیکو می باشد.

 کُونُوا دُعَاةً إِلَى أَنْفُسِکُمْ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ وَ کُونُوا زَیْناً وَ لَا تَکُونُوا شَیْنا (وسائل‌الشیعة، ج1، ص76)

مردم را با عمل خود نه با زبان تنها، به خود جلب نموده و دعوت کنید و شما زینتبخش اجتماع و شیعیان و ما باشید و موجب ننگ و عار نباشید

 روایت زیبای ذکر شده به این مطلب اشاره دارد که بهترین راه دعوت دیگران به خدا دعوت غیر زبانی می باشد به طوری که ما خود می بایست با اعمال و رفتار خودمان موجب اشتیاق دیگران به خدا پرستی.

نکته سوم :

وقتی  والدین خود در مرحله اول به نماز های یومیه از جمله نماز صبح  اهمیت بدهند این خود در ضمیر فرزندان تاثیر گذار خواهد بود .

نکته چهارم:

 یکی از بهترین راهکار برای دعوت والدین به نماز صبح زبان خوش همراه با لطایف الحیل است چرا که هر گاه والدین در این مسیر با سختگیری های بی مورد عمل کرده اند شاهد نتیجه عکس در این خصوص  بوده ایم  ولی نباید این را هم فراموش کرد بی توجهی  و بی مسولیتی والدین هم در این خصوص چاره کار نیست .

نکته پنجم:

این نکته را والدین می بایست بداند که کسانی که در خواب هستند همانند کسی که بی هوش است تکلیفی ندارد بلکه تکلیف درهنگام بیداری و هوشیاری می باشد .

نکته ششم:

یکی از رهکار های موثر ایجاد شوق و انگیزه برای اطاعت امر الهی و رفع سستی  و کسالت در امر اطاعت است وقتی این امور را رعایت کنیم به حول و قوه الهی انسان توانایی نماز شب هم پیدا خواهد کرد.

نکته هفتم:

موانعی که موجب دیر بیدار شدن برای نماز صبح می شود بیداری بیش از حد خانواده و فرزندان  برای امور غیر ضروری  از جمله اینترنت که خود می تواند موجب آسیب اخلاقی شود ،‌غذای سنگین شب ،‌و ضعف جسمانی و سستی و تنبلی می باشد که برای رفع این مشکلات می شود با هم اندیشی و مشورت با خود فرزندان  به بهترین نتیجه مطلبوب رسید .