به گزارش افکارنیوز،

 سیدعلی ضیاء امروز پیش از بازی پرسپولیس میزبان امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال بود.
حاج رضایی در ابتدا از ضیاء فرصت خواست به نکته‌ای اشاره کند و گفت: من سوال دارم که چرا سرمربی تیم ملی در ورزشگاه آزادی حضور ندارد؟ چرا او در این جلسه باشکوه نیست و پروازش یکشنبه است. باید انتقاد را به سمت فدراسیون فوتبال و آقای کارلوس کی‌روش ببریم که چرا او حضور ندارد.
وی افزود: پرسپولیس با دست خالی و مشکلات بسیار به فینال رسیده است. آقای کی‌روش مردم در این شرایط اقتصادی دستمزد هنگفت شما را می‌پذیرند و چرا شما یکشنبه به ایران می‌آیید؟ این حق و خواست مردم است و می‌خواهند سرمربی تیم ملی شان در این مسابقه باشد.
این کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال ضیاء که چرا همیشه منتقد کی‌روش است، اظهار کرد: من او را یک انسان خاکستری می‌بینم در بخش فنی نگاهم به او مثبت است و در بخش رفتار‌های اجتماعی منتقد او هستم. او از ادبیاتی استفاده می‌کند که در شان مربی و تیم ملی نیست.
حاج رضایی یادآور شد: من می‌گویم در یک جامعه خیلی‌ها با هم اختلاف دارند، اما می‌توانند با ادبیات درست از هم انتقاد کنند و بعد هم قانع نشوند، اما آقای کی‌روش از بدترین ادبیات استفاده می‌کند. وقتی به او برنامه را به او دادند گفت: آیا این را یک راننده تاکسی نوشته؟! کسی بهتر از او نبود برنامه بنویسد. یا توهین‌های دیگری کرد.
وی تاکید کرد: چرا مربی که روی نیمکت رئال مادرید نشسته، در چهار جام جهانی حضور داشته و ۵ زبان زنده دنیا را می‌داند و بسیار تحصیل کرده است اینگونه رفتار می‌کند؟ توقع ما از او معقول است. من ایده آلیست نیستم و واقع گرا هستم و امیدوارم او یک فرهنگ فوتبالی را وارد کشورمان کند.
این کارشناس فوتبال درباره پرسپولیس گفت: آقای برانکو با توجه به اینکه پنجره نقل و انتقالات تابستانی و زمستانی اش بسته شد و فرشاد احمدزاده از تیم رفت هرگز ندیدیم لب به شکایت باز کند. او تیمش را به پیش برده و تا اینجا به اعتقاد من شاهکار کرده است.
حاج رضایی با بیان اینکه دوست داشتم آقای کی‌روش جنتلمن باشد، اما نیست، تصریح کرد: از نظر اخلاقی برانکو را ترجیح میدهم، اما آقای کیروش وزن جهانی بالاتری دارد و مربی بین المللی است. شیوه کاری او تدافعی و نه دارای اخلاق است. او با شیوه‌های دفاعی بازی می‌کند و اتوبوس جلوی دروازه می‌گذارد. البته این انتقاد برای ایشان نیست و من واضح و آشکار می‌گویم نتیجه گرا هستم.
وی افزود: اکثر مردم دوست دارند تیمشان ببرد و اینکه زیبا بازی کند و نبرد مورد علاقه شان نیست. این نگرش کی‌روش به فوتبال برگرفته از فلسفه او مبنی بر این است که گل نخورد و روی حمله اش کار کند.
این مربی پیشکسوت فوتبال درباره مهدی طارمی اظهار کرد: هر بازیکنی مجاز است برای پیشرفت و درآمد بیشتر جابجا شود و فوتبال بهتری داشته باشد. علیرضا جهانبخش هم به انگلستان رفت و باعث خوشحالی ما است. اما ناتوانی مدیریت و رفتار طارمی، برانکو را دچار مشکل کرد. او ما را در مقابل فیفا قرار داد و اگر قرار بود کسی تنبیه شود آن بازیکن بود، اما بسته شدن پنجره نقل و انتقلات به پرسپولیس آسیب زد.
حاج رضایی اذعان کرد: پرسپولیس نیمکت فقیری دارد و اینکه چطور به اینجا رسیده است از حیرت انگیزترین اتفاقات است.
وی که درباره سه گل پرسپولیس در بازی قبلی اشتباه پیش بینی کرده بود، گفت: ما به عنوان کارشناس برنامه دچار اشتباهات زیادی می‌شویم. سرشت فوتبال به گونه‌ای است که بهترین کارشناسان دنیا عقب می‌افتند. من فقط امیدوارم اتفاقاتی که در فوتبال ما افتاده به سود پرسپولیس شود. در فوتبال قطعیتی وجود ندارد. به گفته یک دانشمند در دنیا دو چیز قطعیت دارد؛ یکی مرگ و دیگری مالیات! البته در دنیا اینگونه است و اینجا که فرار مالیاتی می‌کنند.
این کارشناس ادامه داد: ما در فوتبال اتفاقاتی می‌بینیم که باور آن‌ها برایمان دشوار است. یک بار نیمار حرفی زد که یک فیلسوف باید آن را می‌زد. او گفت: اگر ما ۱ درصد شانس داشته باشیم ۹۹ درصد ایمان داریم. این چیزی است که امروز به درد پرسپولیس می‌خورد. آن‌ها اگر انگیزه و ایمان داشته باشند مشکلاتشان کاهش پیدا می‌کند.
حاج رضایی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: من فکر نمی‌کنم تناقض و تضادی بین برانکو و کی‌روش وجود دارد من می‌گویم در چنین مسابقه‌ای باید سرمربی تیم ملی باشد و او باید مردمی باشد.
بخش دیگری از انتقادات این کارشناس به فدراسیون فوتبال این چنین بود: درباره فدراسیون فوتبال قانون بازنشستگی وسط آمده و رییس محترم فدراسیون از بند جانبازی استفاده میکند و آن را ۵۲ درصد می‌کند، اما قبول نمی‌شود. وزیر صریحا می‌گوید شما باید کنار بروید، اما ایشان می‌گوید ما باید باشیم. آقای تاج شما و آن هیات رییسه تان چقدر عاشق ما هستید که نمی‌توانید ما را ترک کنید؟ بروید! لطفا به خانه بروید! شما آدم عزیز و بزرگواری هستید، اما برای این کار مناسب نیستید. چون اقتدار ندارید و اجازه می‌دهید هر کسی از جمله کی‌روش برای شما تصمیم بگیرد.
وی خطاب به ضیا گفت: اگر ما بهترین مربی دنیا را بیاوریم او رئیس است یا مرئوس؟
ضیاء نیز او را مرئوس دانست و حاج رضایی این بار خطاب به کی‌روش ادامه داد: اکنون مربی تیم ملی رئیس ما است! چرا شما در جمع ما نیستید؟ چرا اگر ما ببازیم در اندوهمان و اگر ببریم در شادی مان شریک نیستید؟ مردم شما را به خاطر کار‌هایی که در زمینه فنی فوتبال انجام دادید دوست دارند‌ای کاش وقارتان به همین اندازه باشد، اما نیست. آقای کی‌روش کجایید؟ به قول آن خواننده مان دقیقا کجایی؟!
وی یادآور شد: مردم خیلی خوشحال می‌شوند اگر تصویری از کی‌روش در ورزشگاه ببینند. درست است که به رسوایی من ختم می‌شود، اما من راضی ام که رسوا شوم، اما کی‌روش امروز در ورزشگاه باشد.
حاج رضایی درباره اختلاف با قلعه نویی توضیح داد: من مشکلی با امیر ندارم. من زمانی در سال ۶۰ سرمربی تیم ملی جوانان بودم. قلعه نویی کاپیتان بود و ۱۸ سال بیشتر نداشت. او به عنوان بازیکن با من کار می‌کرد. آخرین باری که با هم همکاری داشتیم در سپاهان اصفهان بود که به عنوان مشاور برای او کار کردم.
وی با بیان اینکه آقای قلعه نویی هم باید حضور داشت و حرفش را می‌زد، ادامه داد: در مراسم سال اول پورحیدری او آمد و مرا بوسید و همه چیز را فراموش کردیم. اختلافی که بین ما بود پایه بر اساس احترام و ادب بود. بی انصافی است اگر نگویم او در زمینه فنی یکی از بهترین مربیان ایران است و با بردن ۵ جام لیگ برتر این را نشان می‌دهد.
این کارشناس فوتبال در پاسخ به سوال ضیاء مبنی بر اینکه چرا مربیان ایرانی تیم ملی خوب عمل نمی‌کنند یا ما با آن‌ها نامهربان هستیم، گفت: همیشه در شکست‌ها مربی مطرح است. مری گری کار بسیار دشوار و سختی است و همه پیروزی می‌خواهند. بهترین مربیان جهان هم از این قضیه منع نیستند. البته قبول دارم تاخت و تاز به سوی مربی ایرانی خیلی بیشتر از مربی خارجی است. مربی خارجی لایه‌هایی از امنیت و حریم را دارد، اما مربی ایرانی دارای این مزیت نیست.
حاج رضایی یادآور شد: همانطور که ابراهیمی یکی از پیشکسوتان فوتبال گفت: عیب من این است که چشمهایم زاغ و موهایم بور نیست! در کشور ما مربیان بد هم آمدند و مربیان خوب اندک بودند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: فوتبال ورزش پرتنشی است فوتبال مدرن اروپا هم پاستوریزه نیست. البته نمی‌خواهم بگویم، چون در دنیا اتفاقاتی می‌افتد ما منزه هستیم.
این کارشناس همچنین در بخشی از برنامه به حمیدرضا صدر اشاره کرد و گفت: آقای صدر یک بیماری دارد که به درستی مشخص نیست. او برای درمان رفته و امیدوارم زودتر سلامت شود.
حاج رضایی در پایان درباره بازی پرسپولیس اظهار کرد: ما به روحیه نیاز داریم. الکس فرگوسن در کتابش می‌گوید من بین بازیکنی که مستعد است و انگیزه دارد دومی را انتخاب می‌کنم. این یک ۹۰ دقیقه حیاتی است.