گروه اجتماعی- خنده واکنشی صدادار به احساس خوشحالی ، یا در مواقع نارحتی است که به آن خنده تلخ می گویند عوامل متعددی نظیر شنیدن یک جوک یا مورد غلغلک قرار گرفتن می‌تواند باعث پیدایش خنده شود. خنده جزئی از رفتار انسانی است که به وسیله مغز برای تنظیم احساسات تولید می‌شود، و بدین وسیله انسان‌ها را در روابط اجتماعی کمک می‌کند. خنده در دید روانشناسی، نشانه‌ای برای برقرار کردن رابطه‌ای مثبت با دیگران است. خنده می‌تواند دارای گیرایش باشد و خنده یک نفر باعث پیدایش خنده در دیگران شود.

به گزارش افکارنیوز، خنده بر هر درد بی درمان دواست؛ شاید شما هم این مصرع زیبا را شنیده باشید و یا حتی بر زبانتان جاری شده باشد، اما هستند افرادی که آن را نادیده می‌گیرند و حتی به آن کوچکترین توجهی نمی‌کنند.

چرا باید بخندیم؟

خندیدن باعث احساس آرامش می‌شود. یک خنده واقعی تنش‌های جسمانی را از بین می‌برد و استرس را کاهش می‌دهد و ماهیچه هایتان را برای حداقل ۴۵ دقیقه آرام می‌کند.

خندیدن باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود. با خندیدن هورمون استرس کمتر ترشح می‌شود و از طرفی سلول‌های ایمنی و البته تعداد آنتی بادی‌های مبارزه با عفونت افزایش پیدا می‌کنند که درواقع هنگام بیماری بدن بهتر می‌تواند مقاومت کند.

خندیدن محرک انتشار آندورفین در بدن است و آندورفین هم باعث بهبود سوخت و ساز در بدن می‌شود. همچنین یک احساس خوب ایجاد می‌کند و می‌تواند به صورت موقت درد را تسکین دهد. در ضمن با خندیدن هورمون کورتیزول (هورمون استرس) هم کمتر ترشح می‌شود.

با خندیدن از قلبتان محافظت کنید. خندیدن عملکرد رگ‌های خونی در قلب را بهبود می‌بخشد باعث افزایش جریان خون می‌شود و در برابر حمله‌های قلبی و مشکلات قلبی و عروقی از قلبتان محافظت می‌کند.

خندیدن احساسات ناخوشایند ما را هم کاهش می‌دهد. شما احساس نگرانی، عصبانیت و ناراحتی را با خندیدن از خودتان دور می‌کنید.

خندیدن بدن شما را احیا می‌کند، درواقع استرس شما را کم و انرژی تان را افزایش می‌دهد.

با خندیدن به سیستم تنفسی بدنتان هم کمک کرده اید. خندیدن باعث تبادل هوای باقیمانده می‌شود و اکسیژن خون را بالا می‌برد.

خندیدن باعث می‌شود احساساتتان را کنترل کنید و نگاهی واقع گرایانه نسبت به زندگی داشته باشید و اجازه می‌دهد افکار منفی کمتری سراغتان بیاید.بر اساس تحقیقات اخیر، لبخند زدن باعث می شود که جوان تر و شادتر بمانید، دارای روابط خانوادگی سالم‌تری باشید و بسیاری فواید دیگر.

1- بهتر کردن خلق و خو

لبخند زدن می تواند باعث بهتر شدن خلق و خو شود.

یک تحقیق نشان داد افرادی که برای رفع چروک پوست، بوتاکس تزریق کرده بوند و به علت این تزریق نمی توانستند اخم کنند، شادتر بودند و کمتر دچار اضطراب می شدند.

مطالعه دیگری نشان داد فردی که باعث خندیدن دیگران می شود، شادتر زندگی می کند. البته این خنداندن نباید با تمسخر دیگران و یا حرف های هجو و هزل همراه باشد.

ولی اگر در حالت عادی، کمی لبخند بزنید، احساس بهتری خواهید داشت و دیگران هم رابطه بهتری با شما برقرار خواهند کرد.

2- حفظ جوانی پوست

شما می توانید به جای استفاده از کرم های ضد چین و چروک پوست، به راحتی با لبخند زدن جوانی پوست خود را حفظ کنید.

لبخند داروی ضد پیری پوست می باشد.

در یک بررسی، محققان یک سری عکس به افراد نشان دادند و از آنها خواستند سن هر شخص را در عکس حدس بزنند. در آخر به این نتیجه رسیدند که سن افرادی که در عکس شاد و بشاش بودند، کمتر از سن واقعی شان نشان داده می شد

3- لبخند زدن و موفق شدن

آیا لبخند زدن موفقیت ما را در کار و خانه تامین می کند؟ بله.

ممکن است با خود بگویید که برخی افراد به علت موفقیتشان، دارای روحیه بالایی هستند و شادند؛ اما تعدادی از مطالعات نشان داده که شاد بودن باعث موفقیت می شود، یعنی افراد به علت داشتن رفتار شاد، در کار و زندگی خود موفق می شوند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که کودکانی که بسیار می خندند، در آینده با کاهش میزان طلاق روبرو می شوند.

4- فراموش نشدن لبخند

بر اساس تحقیقات منتشر شده، مغز ما، توجه خاصی به چهره های خندان دارد.

در یک تحقیق، به شرکت کنندگان یک سری عکس خندان و یک سری عکس با قیافه معمولی نشان دادند. بعدها معلوم شد شرکت کنندگان عکس های خندان را بیشتر به یاد داشتند.

بررسی فعالیت مغز این افراد نشان داد که در مناطق خاصی از مغز آنها، پاسخ های قوی نسبت به قیافه های شاد وجود داشت.

5- لبخند زدن و نزدیکی رابطه ها

با لبخند زدن، کدورت بین افراد از بین می رود و رابطه ها نزدیک تر می شود.

6- لبخند زدن و جذاب تر شدن

لبخند زدن باعث می شود که فردی جالب تر و جذاب تر گردید.

7- سرایت خنده

اگر نزدیک فردی که سرماخورده و یا آبله مرغان گرفته است، قرار بگیرید، ممکن است بیمار شوید؛ ولی آیا خندیدن نیز مسری می باشد؟

هنگامی که فردی در خیابان می خندد، شما نیز حتی اگر ندانید برای چه می خندد، ممکن است بخندید.

مغز ما، دنبال صورت های خندان می گردد و به آنها پاسخ می دهد. همچنین مغز ما دارای اثر مشابهی نسبت اخم کردن است و از شخصی که اخم کرده، فاصله می گیریم.

8- لبخند زدن و کار گروهی

تحقیقات در نیوزیلند نشان داد هنگامی که لبخند می زنید، نشاندهنده آن است که از وضعیت حاضر رضایت دارید و افراد تمایل بیشتری به کار کردن با شما خواهند داشت.

افرادی که دائما لبخند روی لب هایشان وجود دارد، دارای استرس کمتر، قلب سالم تر، فشار خون کمتر و روح و روان بهتر هستند

9- لبخند زدن و سلامت دندان

فقدان دندان یا خرابی آن بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد؛ مثلا نمی توانند به راحتی لبخند بزنند یا غذا بخورند.

پس بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا به جای جمع کردن لبتان، لبخند بزنید.

10- لبخند زدن و سلامتی

افرادی که دائما لبخند روی لب هایشان وجود دارد، دارای استرس کمتر، قلب سالم تر، فشار خون کمتر و روح و روان بهتر هستند.

لبخند زدن ارتقادهنده سلامتی و شادی و بهبود زندگی شخصی می باشد.