به گزارش افکارنیوز،

در حالی که نگرانی سرمایه گذاران در مورد داغ شدن بیش از حد اقتصاد ترکیه و سیاست های غیرمسئولانه بانک مرکزی این کشور افزایش یافته است، ارزش لیر این کشور در برابر دلار و یورو به پایین ترین رقم خود رسید.

داغ شدن بیش از حد اقتصاد یک کشور زمانی رخ می دهد که ظرفیت مولد اقتصادی آن کشور قادر به پاسخگویی به مجموع تقاضای در حال رشد آن کشور نباشد.

بر اساس این گزارش، تا ظهر امروز در استانبول ارزش هر یورو از 5 لیر عبور کرد و هر دلار آمریکا نیز به 4.07 لیر رسید. ارزش لیر ترکیه در برابر یورو از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون حدود 9 درصد کاهش یافته که بدترین عملکرد پول ملی این کشور در بین بازارهای نوظهور بعد از آرژانتین بوده است. سرمایه گذاران خواستار افزایش نرخ بهره در ترکیه برای تعدیل وضعیت اقتصاد این کشور هستند، اما دولت ترکیه در مقابل با مجموعه ای از اقدامات محرک اقتصادی که هدف آنها افزایش نرخ رشد است به وضعیت موجود پاسخ داده است.

لوتز روهمیر، یکی از تحلیلگران لاندس بانک برلین گفت: «این سوء مدیریت ارزی منجر به از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران به قدرت خرید لیر می شود که بازسازی آن کاری دشوار خواهد بود...تنها یک افزایش قابل توجه نرخ بهره می تواند این وضعیت را بهبود ببخشد، که با توجه به تبعات منفی ای که بر رشد اقتصادی ترکیه دارد چندان محتمل نیست.»