به گزارش افکارنیوز،

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که موجب حمله سیستم ایمنی به دیواره داخلی مفاصل می‌شود که بروز التهاب را در پی دارد. التهاب مزمن می‌تواند سوخت و ساز را تسریع کرده و وزن را کاهش دهد.

کاهش وزن ناخواسته یا کاهش وزن بدون هیچ تلاشی، می‌تواند موضوعی نگران کننده باشد. این شرایط ممکن است به یک بیماری زمینه‌ای اشاره داشته باشد.

اگر با کاهش چشمگیر وزن خود - بیش از ۵ درصد از وزن طی ۶ تا ۱۲ ماه - مواجه هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

به خاطر داشته باشید تمام موارد کاهش وزن به موضوعی جدی اشاره ندارند. این شرایط می‌تواند پس از یک تغییر در زندگی یا رویدادی استرس‌زا نیز رخ دهد. با این وجود، کاهش وزن ناخواسته ممکن است نشانه‌ای از شرایط پزشکی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

از دست دادن ماهیچه

از دست دادن ماهیچه می‌تواند به کاهش وزن غیر منتظره منجر شود. نشانه اصلی این شرایط ضعف ماهیچه‌ای است. همچنین، ممکن است یکی از اندام‌های شما کوچکتر از دیگری به نظر برسد.

بدن انسان از توده چربی و توده بدون چربی، که شامل ماهیچه، استخوان، و آب می‌شود، تشکیل شده است. اگر ماهیچه از دست دهید، کاهش وزن را نیز تجربه خواهید کرد.

عدم استفاده از ماهیچه‌ها برای مدت طولانی می‌تواند موجب این شرایط شود. از دست دادن ماهیچه بین افرادی که ورزش نمی‌کنند، به واسطه کار خود ساعت‌ها پشت میز می‌نشینند، یا نمی‌توانند از تختخواب خارج شوند، شایع‌تر است. به طور کلی، ورزش و تغذیه مناسب از این شرایط پیشگیری می‌کند.

از دیگر دلایل زوال ماهیچه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب دیدگی‌ها مانند شکستگی‌های استخوان

افزایش سن

سوختگی‌ها

سکته مغزی

استئوآرتریت (آرتروز)

آرتریت روماتوئید

پوکی استخوان

بیماری ام‌اس

آسیب عصبی

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یا تیروئید بیش فعال زمانی که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید ترشح می‌کند، شکل می‌گیرد. این هورمون‌ها بسیاری از عملکرد‌ها در بدن، از جمله سوخت و ساز را کنترل می‌کنند.

اگر به پرکاری تیروئید مبتلا باشید، سریع‌تر کالری می‌سوزانید، حتی اگر اشتهای خوبی داشته باشید. نتیجه نهایی می‌تواند کاهش وزن ناخواسته باشد.

از دیگر دلایل پرکاری تیروئید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضربان قلب سریع و نامنظم

اضطراب

خستگی

عدم تحمل گرما

مشکلات خواب

لرزش دست

پریود‌های سبک در زنان

از دلایل احتمالی پرکاری تیروئید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری گریوز

تیروئیدیت (التهاب تیروئید)

مصرف بیش از حد ید

مصرف بیش از حد داروی تیروئید

درمان پرکاری تیروئید به سن و شدت بیماری بستگی دارد. به طور کلی، این شرایط با تجویز دارو‌های ضد تیروئید، ید رادیواکتیو، مسدودکننده‌های بتا، یا عمل جراحی درمان می‌شود.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که موجب حمله سیستم ایمنی به دیواره داخلی مفاصل می‌شود که بروز التهاب را در پی دارد. التهاب مزمن می‌تواند سوخت و ساز را تسریع کرده و وزن را کاهش دهد.

علائم آرتریت روماتوئید شامل تورم و درد مفصل می‌شوند. این بیماری به طور معمول مفاصل مشابه در هر دو سمت بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر به آرتریت روماتویئد مبتلا هستید، در صورت حرکت ندادن مفاصل برای یک ساعت یا بیشتر ممکن است با احساس سفتی در آن‌ها مواجه شوید.

دلیل دقیق آرتریت روماتوئید مشخص نیست، اما ممکن است با موارد زیر در ارتباط باشد:

سن

ژن‌ها

تغییرات هورمونی

سیگار کشیدن

دود سیگار

چاقی

درمان آرتریت روماتوئید به طور معمول با تجویز دارو صورت می‌گیرد.

دیابت

یکی دیگر از دلایل کاهش وزن ناخواسته دیابت نوع ۱ است. در دیابت نوع ۱ سیستم ایمنی بدن به سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس حمله می‌کند. بدن بدون انسولین نمی‌تواند از گلوکز برای تولید انرژی استفاده کنید. این شرایط به گلوکز خون بالا منجر می‌شود.

کلیه‌ها گلوکز استفاده نشده را از طریق ادرار دفع می‌کنند. ترک قند به معنای ترک کالری‌ها از بدن است.

دیابت نوع ۱ موجب موارد زیر نیز می‌شود:

تکرر ادرار

کم آبی بدن

خستگی

تاری دید

تشنگی بیش از حد

گرسنگی بیش از حد

درمان دیابت نوع ۱ شامل استفاده از انسولین، نظارت بر قند خون، اصلاحات در رژیم غذایی و انجام ورزش می‌شود.

افسردگی

کاهش وزن ممکن است یکی از عوارض جانبی افسردگی باشد. افسردگی می‌تواند در فعالیت‌های روزانه انسان مانند حضور در محل کار یا مدرسه اختلال ایجاد کند.

افسردگی بخش‌هایی از مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد که بر اشتها نیز کنترل دارند. این می‌تواند به کم اشتهایی و در نهایت کاهش وزن منجر شود.

در برخی افراد، افسردگی ممکن است اشتها را افزایش دهد. علائم این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. از دیگر علائم افسردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غم و انده پایدار

بی علاقگی به سرگرمی‌ها

انرژی کم

تمرکز ضعیف

بیش از حد زیاد یا کم خوابیدن

افکار خودکشی یا مرگ

تحریک پذیری

رفتار درمانی، روان درمانی، و دارو‌های ضد افسردگی برای درمان این شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیماری التهابی روده

کاهش وزن غیر منتظره ممکن است نشانه‌ای از بیماری التهابی روده باشد. بیماری التهابی روده اصطلاحی است که برای برخی اختلالات التهابی مزمن دستگاه گوارش بکار می‌رود. بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دو مورد شایع هستند.

التهاب مزمن ناشی از بیماری التهابی روده بدن را در یک وضعیت کاتابولیک قرار می‌دهد که به معنای استفاده مداوم انرژی توسط بدن است.

بیماری التهابی روده در سطوح گرلین، هورمون گرسنگی، و لپتین، هورمون سیری، اختلال ایجاد می‌کند. این می‌تواند به کم اشتهایی و کاهش وزن منجر شود.

از دیگر علائم بیماری التهابی روده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسهال

معده درد

نفخ

مدفوع خون آلود

خستگی

این علائم با مصرف برخی مواد غذایی تحریک می‌شوند. اگر به بیماری التهابی روده مبتلا هستید، بهتر است این مواد غذایی را شناسایی کرده و از مصرف آن‌ها پرهیز کنید. درمان بیماری التهابی روده به طور معمول شامل پشتیبانی غذایی، دارو، و در برخی موارد عمل جراحی می‌شود.

بیماری مزمن انسدادی ریه

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یک بیماری ریوی پیشرونده است. این شرایط شامل آمفیزم و برونشیت مزمن می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه هر دو مورد را دارا هستند.

آمفیزم به آرامی به کیسه‌های هوا در ریه‌ها آسیب وارد کرده و تنفس را دشوار می‌کند. برونشیت مزمن موجب التهاب مسیر‌های هوایی می‌شود که هوا را به ریه‌ها می‌رسانند. این موجب تولید مخاط، سرفه، و مشکلات تنفسی می‌شود.

بیماری مزمن انسدادی ریه در مراحل اولیه خفیف است. برخی افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند، اما از نشانه‌هایی که ممکن است پدیدار شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنگی نفس

خس خس سینه

تنگی قفسه سینه

سرفه خفیف، با یا بدون خلط

در مراحل پیشرفته‌تر، بیماری مزمن انسدادی ریه می‌تواند موجب کاهش وزن شود. دشواری در تنفس موجب کالری سوزی بیشتر می‌شود. به گفته کلینیک کلیولند، فرد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه در مقایسه با فردی سالم ممکن است به ۱۰ برابر کالری بیشتر برای تنفس نیاز داشته باشد. همچنین، بیماری می‌تواند موجب ناراحتی هنگام غذا خوردن و تنفس در یک زمان شود.

از دیگر علائم بیماری مزمن انسدادی ریه شدید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم در بخش‌های مختلف پا‌ها

استقامت ماهیچه‌ای پایین